تحقیق با موضوع بیکاری

دسته بندي : عمومی » سایر

مقدمه

در حالت بالا رفتن آمار بیکاری، وظيفه اقتصادي دولت ايجاد مي كند تا براي از بين بردن بيكاري جامعه و ايجاد تعادل در اقتصاد كلان، نقش فعالي ايفا كند بنابراين دولت مي تواند با افزايش مخارج سرمايه گذاري، افزايش توليد و اشتغال از ميزان بيكاري بكاهد. اگر چه ممكن است در نتيجه اتخاذ چنين سياستي به علت افزايش مخارج بودجه دولت با كسري (عدم تعادل) مواجه شود.

بودجه و كسري بودجه دولت:

دخل و خرج در اقتصاد اهميت دارد و در اقتصاد كلان هم دخل و خرج از اهيمت خاصي برخوردار است. براي آن كه به بررسي بودجه بپردازيم، مي بايست مخارج دولت و ماليات ها با هم مقايسه شود، اگر مخارج دولت (G) از ماليات ها (T) بزرگ تر باشد.

شاهد كسري بودجه هستيم، اما اگر T>G= بامازاد بودجه روبرو مي شويم و اگر اين دو با هم برابر باشند دچار تعادل در بودجه هستيم.

دقت كنيد اكثر دولت ها داراي كسري بودجه هستند. در برخي از كشورها كسري بودجه به 30 الي 40 سال مي رسد. در واقع كسري بودجه آن ها مضمن است حال كه كسري بودجه به صورت مضمن شد، براي رفع آن چه كارهايي بايد انجام دهيم؟

هنگامي كه دچار كسري بودجه طولاني مدت هستيد، بايستي جهت رفع آن اقدام كرد. حال سوال اين است كه چگونه اين كار را بكنيم؟

در شرايي كه استقراض صورت مي گيرد، استقراض ممكن است خارجي يا داخلي باشد. در استقراض داخلي ما به خودمان بدهكاريم، ولي در استقراض خارجي ما به خارجي ها بدهكاريم.

استقراض داخلي ممكن است شامل حالتي هايي مثل استقراض بانك مركزي- استقراض از منابع بانك ها و فروش اوراق قرض ( اوراق مشاركت باشد)

استقراض از خارجيان مانند فروش اوراق قرضه خارجي- استقراض از موسسات بين المللي مثل و .... مي باشد، موسسات بين المللي مثل بانك جهاني

كلاسيك ها مي گفتند دولت خوب، دولتي است كه درآمدها و هزينه هايش برابر باشد، يعني اصل توازن در بودجه رعايت شود.

در حقيقت كلاسيك ها هم به نوعي با اصلي مداخله و محدوديت موافق بودن و به تعادل در بودجه اعتقاد داشتند (كلاسيك ها در حد امكان دولت نبايد پول قرض بگيرد).

دسته بندی: عمومی » سایر

تعداد مشاهده: 3960 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.doc

فرمت فایل اصلی: word

تعداد صفحات: 26

حجم فایل:112 کیلوبایت

 قیمت: 10,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل