تحقیق طراحی قالب

دسته بندي : مهندسی » مهندسی متالورژی
دانلود تحقیق در مورد طراحی قالب،
در قالب word و در 100 صفحه، قابل ویرایش.


بخشی از متن تحقیق:
مختصری بر طراحی  قالب (Mold Design)
طراحی، مهارت در تلفیق دانش و تجربه است و طراح کسی است که می تواند هنرمندانه ازاین مهارت استفاده کند. برخی بر این باورند که طراحی امری غریزی است و بعضی آن را اکتسابی می دانند. آنچه مسلم است نقش ذوق و سلیقه فردی در فرآیند طراحی قابل انکار نیست و خلاقیت عنصر جدایی ناپذیر در مبحث طراحی است. در هر زمینه ای ،طرح های نو بر اساس شناخت و فهم دقیق و کامل طرح های قدیم و به کار بردن زیرکانه دانش، خلاقیت و ذوق فردی در جهت افزایش و تکمیل کارآیی و رفع نواقص آن ها شکل می گیرد. طراحی قالب نیز فرآیندی است که سیر تکاملی خود را از طراحی مکانیزم های ساده تا پیچیده در این بستر طی کرده است. طراحان قالب همگام با پیشرفت های صنعتی و فن آوری های نوین در رشته ساخت و تولید، با خلق طرح های نو، تاثیر زیادی بر فرآیند محصولات گذاشته اند.

مشکل عمده ای که مبتدیان در شروع کار طراحی قالب با آن روبه رو هستند، این است که چگونه و از چه بخشی از قالب طراحی را آغاز کنند. در عمل، نقشه قالب شامل سه نما است: یک نما از نیمه متحرک، یک نما از نیمه ثابت و یک برش جانبی از هر دو نیمه .در نقشه مونتاژ قالب  (Mold Assembly Drawing)بایستی جزییات تا اندازه ای ترسیم شود که نقشه کش بتواند با استفاده از آن نقشه های اجرایی قطعات قالب را ترسیم نماید. مبتدیان می توانند فقط دو نما از قالب را ترسیم نمایند معمولاً این دو نیمه شامل یک نمای پلان از نیمه متحرک (Moving Mold) و یک نمای برش جانبی از هر دو نیمه است.

بازبینی نقشه نهایی قالب آخرین مرحله طراحی قالب است. در این مرحله مهم باید خطاها تشخیص داده شده و تصحیح شوند. خطاها ممکن است خطای طراحی، نقشه کشی و یا ابعادی باشد.

پس از تکمیل نقشه ها نقشه کش فرصت خوبی دارد تا طرح را به طور کلی بازبینی کند. نقشه کش باید عملکرد هر جز در ساختمان قالب را برای داشتن یک قالب با راندمان خوب بررسی نماید.برای نقشه کش قالب، فرآیند بازبینی نقشه قالب ضروری است. در این فرآیند نقشه کش نباید خطاهای موجود در طرح را به نقشه های ساخت منتقل کند. در صورت عدم تشخیص یک خطا، قالب مطابق مشخصات و نقشه ها ساخته شده و در نتیجه زمان و هزینه (Time & Cost) زیادی برای تصحیح باید متحمل شد.

طرح بایستی توسط یک طراح مستقل(یک بازبین نقشه)کنترل شود. این طراح نبایستی پیش از کنترل نقشه با طراحی ارتباطی داشته باشد تا بتواند طرح را بدون هیچ ذهنیت قبلی کنترل نماید. در هر حال کنترل مرحله ای نقشه توسط بازبین نباید مانع از کنترل کلی نقشه توسط خود نقشه کش شود.

چگونگي ترسيم نقشه هاي قالب:
نقشه قالب مانند ساير نقشه هاي صنعتي بر اساس اصول استاندارد نقشه كشي بين المللي (DIN ISO) كشيده مي شود و سير تكاملي آن به شرح زير است:

1- با توجه به شكل ظاهري قطعه، يك طرح اوليه روي كاغذ آورده مي شود كه پس از بررسي و اصلاح مكانيزم هاي موجود در آن، نقشه اي كامل از شكل مونتاژي قالب به دست مي آيد. اين نقشه مونتاژي بايستي كليه اجزا و جوانب را در بر گيرد.

2- در اين مرحله به كليه قطعات قالب اعم از استاندارد يا غير استاندارد شماره هاي مخصوصي داده مي شود كه به كمك آن مي توان در مراحل بعدي طراحي و ساخت سريع تر به قطعه مورد نظر دست يافت.
علاوه بر شماره گذاري قطعات قالب، جنس آن ها نيز در اين مرحله تعيين گرديده و در جدول مونتاژي نقشه قالب قيد مي گردد. اگر بخواهيم قطعه اي را به صورت استاندارد از بازار تهيه كرده و در قالب جاسازي كنيم بايستي شماره استاندارد (شماره DIN يا نام شركت) و ابعاد كلي قطعه را در جدول مونتاژي نقشه قالب قيد كنيم.
دسته بندی: مهندسی » مهندسی متالورژی

تعداد مشاهده: 3606 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 100

حجم فایل:3,159 کیلوبایت

 قیمت: 20,900 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل