فلسفه نماز جماعت

دسته بندي : علوم انسانی » معارف اسلامی

دانلود تحقیق با موضوع فلسفه نماز جماعت،

در قالب word و در 36 صفحه، قابل ویرایش، شامل:

 

 جنبه هاي اجتماعي نماز

كتاب نمازشناسي، نويسنده: حسن راشدي

اهميت و فضيلت نماز جماعت

نماز و وقف

نماز و تشكيلات

نماز و نظارت عمومي

نماز و محبت

نماز و آبرو

كتاب عبادت و خودسازي

به نام تنها سزاوار عبادت

نماز و امداد به مردم

نماز و آبرو

در جايي ديگر خوانديم

آثار معنوي جماعت

آثار اخلاقي و تربيتي

آثار اجتماعي

معرفي اسلام در معرض عموم

كسب شخصيت و هويت

آشنايي مؤمنين با همديگر

آثار نماز جماعت

امام جماعت

انتخاب امام جماعت

كتاب جلوه هاي نماز در قرآن و حديث، نوشته احمد صادقي اردستاني

نماز جماعت

دستور خداوند

اهميت فراوان

 

 

 

مقدمه تحقیق:

قرآن دستور ديگري برای يهود صادر مي كند كه نماز را به پا دارند و زكات را بدهند تا هماهنگي بين مسلمانان و آن ها ايجاد گردد. همان طور كه روش پيامبران مي باشد كه مردم را به دين واحد دعوت مي كنند. قرآن نيز مي خواهد با اين دستور، تشتت و اختلاف را از ميان آنان بردارد و همه را به سوي وحدت دعوت كند.

ولي شايد نكته اين كه از ميان تمام افعال نماز ركوع را تذكر مي دهد و مي گويد با ركوع كنندگان ركوع نمايد. اين باشد كه خواسته است نوع كامل نماز را كه در اسلام مقرر شده است بيان نمايد و بدانند كه مقصود از انجام نماز، نمازي است كه مسلمين مي خوانند، نه نمازي كه در بين خود آن ها مرسوم ا ست كه هيچ ركوع ندارد. به علاوه اين عبادت اشاره به نماز جماعت كه روح اجتماع نماز به عالي ترين صورت در آن جلوه گر است، نيز مي باشد.

سوگند به آن ها كه صف كشيده اند، سوگند به صفوف نمازگزاران. بعضي از مفسران مي فرمايند منظور از صفوف رزمندگان و مجاهدان راه خدا و يا صفوف نمازگزاران وعبادت كنندگان است.

تأكيد پيامبر (ص) نسبت به شركت در صف اول نماز جماعت. در حديثي مي خوانيم كه پيامبر (ص) تأكيد فراواني در زمينه شركت در صف اول نماز جماعت فرمود و گفت: خداوند و فرشتگان درود مي فرستند بر آن هايي كه پيشگامند در اين صفوف و به دنبال اين تأكيد، مردم براي شركت در صف اول فشار آوردند. قبيله ای به نام بني عذره بودند كه حماسه هايشان از مسجد دور بود. گفتند ما خانه هايمان را مي فروشيم و خانه هايي نزديك مسجد پيامبر (ص) خريداري مي كنيم تا به صف اول برسيم. آيه فوق نازل شد و به آن ها گوشزد كرد كه خدا نيات شما را مي داند، حتي اگر در صف آخر قرار گيريد و چون تصميم بر اين داريد كه در صف اول باشيد، پاداش نيت خود را خواهيد داشت.

دسته بندی: علوم انسانی » معارف اسلامی

تعداد مشاهده: 3000 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.doc

فرمت فایل اصلی: docx

تعداد صفحات: 36

حجم فایل:93 کیلوبایت

 قیمت: 13,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل