تحقیق اعتصاب

دسته بندي : علوم انسانی » علوم اجتماعی
دانلود تحقیق در مورد اعتصاب،
در قالب word و در 8 صفحه، قابل ویرایش.


بخشی از متن تحقیق:
اعتصاب، به معنی توقف موقت کار توسط گروهی از کارکنان به منظور بیان شکایت یا تحمیل یک تقاضا است. در اعتصاب، اقدام علیه کارفرمایان انجام می‌گیرد و در نهایت ممکن است کارگران و مدیران وارد ستیزه اجتماعی شوند.

اعتصاب نوع خاصي از ساز شهاي کارگري و تظاهري از مبارزه طبقاتي است که بهمنظور پيشرفت درباره هدفي صنفي، از قبيل ازدياد مزد کارگران و تقليل ساعات کار و به طور کلي براي انجام يافتن امري که متضمن بهبود حال اعتصاب کنندگان باشد، انجام مي گيرد. اعتصاب حس طبقاتي را بيدار و آن را نمودار مي سازد و از جهت مادي معلوم مي دارد که بين کارفرما و مزدور تصادم و تضاد منافع وجود دارد و متوجه مي سازد که چيزي خود را بين کار و سرمايه قرار مي دهد که همان موسسات و کارفرمايان هستند. از جهت معنوي نيز اعتصاب تاثير دارد، چه اين احساس را قوت مي دهد که سازش اجتماعي با اربابان و صاحب کاران غيرممکن است و از اينرو همبستگي کارگران را با هم تقويت مي نمايد. 

از اين ملاحظات گذشته، اعتصاب يک نوع وسيله انقلابي در مبارزه طبقاتي است که به واسطه آن دستگاه توليد سرمايه داري مختل مي شود و طبقه مزدور بدان وسيله نائل مي شود که پيروزي هاي اجتماعي به چنگ آرد و به اين جهت است که اعتصاب راه را براي انقلاب اجتماعي باز مي نمايد. هنگامي که اعتصاب صورت کلي و عمومي پيدا کند، تاثيرات آن به حداکثر قوت و شدت خود مي رسد. اهميت هم پيماني و اعتصاب که از مظاهر آن است، در زمينه اقتصادي بر اثر بستن کارگاه ها فراوان است و اثر اجتماعي آن بيشتر است. زيرا روح همکاري طبقات جامعه را مختل مي سازد و فرصت ارتکاب جرم عليه اشخاص يا اموال را فراهم مي سازد. با ملاحظه اثرات نامطلوب فوق و آثار ناپسند ديگر در حقوق جديد سعي مي شود به وسايل ديگري روابط کار را اصلاح نمايند و طريقه اعتصاب و بستن کارخانه رو به نقصان مي رود و در مقابل تاسيسات قضايي براي حل و فصل اختلافات بوجه توافق و داوري توسعه مي يابد ...
دسته بندی: علوم انسانی » علوم اجتماعی

تعداد مشاهده: 2354 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.doc

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 8

حجم فایل:40 کیلوبایت

 قیمت: 14,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی:
    در قالب word و در 8 صفحه، قابل ویرایش.