تحقیق تکنولوژي توليد ماکاروني

دسته بندي : عمومی » صنایع غذایی
دانلود تحقیق با موضوع تکنولوژي توليد ماکاروني،
در قالب word و در 117 صفحه، قابل ویرایش.


بخشی از متن تحقیق:
تاريخچه و مقدمه:
برطبق گواهي افسانه هاي قديمي براي اولين بار ماركوپولو (Marco polo) در قرن 13 پس از بازگشت از چين، غذايي آردي شبيه به ماكاروني را به دربار هديه كرد. به طور كلي براي مردم آن زمان علي الخصوص دريانوردان، حمل و نگهداري آذوقه سفر، امري مهم تلقي مي شد. چرا كه گاه سفر چندين ماه به طول مي انجاميد و آن ها نياز به غذايي داشتند که فاسد و خراب نشود. هم چنين مرغوبيت و ارزش غذايي خود را حفظ كند. ظاهر همه اين ويژگي ها در ماكاروني وجود دارد. اين محصول در طي نگهداري به مدت طولاني طعم مزه و كيفيت خود را حفظ مي نمايد.

هرچند توليد ماكاروني از يك ريشه تاريخي منشا مي گيرد، اما به طور وسيع در قرن بيستم با تغييرات اساسي وارد بازار مصرف عمومي و تجارت گرديد. در اوايل اين قرن و قبل از صنعتي شدن توليدات، تهيه و توليد اين محصول به صورت خانگي و يا به مقادير کم، درکارگاه هاي کوچک انجام مي شود و در مجموع مقدار قابل توجهي را در بر نمي گرفت. طبق بررسي، از سال 1850 ميلادي توليد به صورت ماشيني و صنعتي با ابداع و اختراع ماشين هاي پرس كننده خمير شروع شد مجموعه اي از اين ماشين آلات متشكل از يك سيستم ورز دهنده خمير (kneading device)با پيستون و سيلندر مربوطه و يك صفحه مشبك كه منتهي از يك مارپيچ بودند، كارتوليد را در مقياس صنعتي شروع كردند. در آغاز قرن بيستم لوازم موجود براي ساخت ماكاروني شامل مخلوط كن و پرس و قفسه هاي مخصوص خشك كردن ساخته شدند. در سال 1934 يك شركت فرانسوي كه قبلا اكسترودرهاي ساده مي ساخت، سيستم پيوسته را جايگزين نمود و در همان سال ها سوئيسي ها پرس هاي مداوم اتوماتيك را مورد بهره برداري قرار دادند. امروزه اين ماشين آلات به سيستم هاي توليد پيوسته تبديل شده اند و مي توانند با ظرفيت هاي بسيار بالا كار كنند. استفاده نيروي انساني براي اين سيستم ها نيز بسيار اندك است. توليد در اين سيستم ها نيازمند دقت فراوان  و ماده اوليه همگون مي باشد.


تاريخچه ماكاروني در ايران:
در ايران در سال 1315 اولين كارخانه ماكاروني به نام نوبل در تهران راه اندازي شد كه عمده توليدات آن براي سفارتخانه ها و خارجيان مقيم ايران مصرف مي گرديد. سپس كارگاهي در خيابان طالقاني مقابل سفارت سابق امريكا، احداث شد. اين واحد داراي يك پرس يك سيلندري بود سيستم آرد و الك در طبقه پايين تر قرار داشت آرد توسط مارپيچ به مخلوط كن و رشته ساز منتقل مي شد ماكاروني ها پس از برش در روي ني هاي خيزران آويخته مي شدند و سپس به گرمخانه انتقال مي بافتند عمده توليد اين واحد نيز براي خارجيان مقيم تهران اختصاص داشت بقاياي اين كارگاه تا سال 1373 در محل باقي بود در حال حاضر حدود 250 واحد فعال ماكاروني در ايران داير است ظرفيت كل  اين واحدها حدود 340 هزارتن د رسال مي باشد حدود يك سوم اين و احدها در استان تهران مستقرند ...
دسته بندی: عمومی » صنایع غذایی

تعداد مشاهده: 2392 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 117

حجم فایل:88 کیلوبایت

 قیمت: 21,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • راهنمای استفاده:  • محتوای فایل دانلودی:
    در قالب word و در 117 صفحه، قابل ویرایش.