تحقیق تاريخ هنر سلجوقيان

دسته بندي : علوم انسانی » تاریخ
دانلود تحقیق با موضوع تاريخ هنر سلجوقيان،
در قالب word و در 30 صفحه، قابل ویرایش، شامل:

مقدمه
ترکان سلجوقي در ايران و بين‌النهرين
ترکان سلجوقي در آسياي صغير
نقاشي
سفالگري
آثار فلزي
منابع


بخشی از متن تحقیق:
مقدمه:
اسلام را بايد هم ديني به شمار آورد که حضرت محمد (ص) پيام آن بود و هم نوعي روش زندگي که توانست اقوام مختلف از نژادهاي گوناگون را گرد هم آورد و برابري و تساوي بين آن‌ها برقرار سازد. وحدت فرهنگي مورد نظر و پيشبرده اسلام، ضرورتا قلمرو و خلاقيت هنري را دربرگرفت. هنر اسلامي با تأکيد بر نيروهاي خلاقه ممالک مفتوحه در جاي خود يک کل جديد از اين منابع گوناگون فراهم ساخت که مباني آن مستقيما و بلافاصل روشن و بديهي نبوده هنر اسلامي از سنن باستاني خاور نزديک از ايران از جهان فرهنگ هندي و رومي از تمدن بيزانس از آسياي مرکزي و سنن هندي و بالاخره از جريان‌هاي منطقه‌اي و مردم در بخش‌هاي مختلف امپراتوري اسلامي، تاثير پذيرفت. هنر اسلامي را مي‌بايست قبل از همه از عصر فتوحات اعراب و نيمه دوم قرن اول هجري مشخص کرد. (شروع اين دوره مي‌بايست در سال 661 م يعني تاريخ انتقال خلافت اموي به دمشق در سوريه سابق بيزانس دانست) تداوم هنر اسلامي به رغم ادوار افول و رکود تاکنون ادامه يافته است.

هيات‌هاي اکتشافي به ويژه از اوايل قرن بيستم، شکاف‌هاي شناخت ما را از آثار هنر اسلامي پر کردند. انواع مختلف اين آثار هنري از طريق پژوهش کامل شناخته شدند و پرده از روي اساليب فني آن‌ها به يکسو نهاده شد.
 
تركان سلجوقي در ايران و بين النهرين:
تركان سلجوقي گذشته از اينكه جنگاوراني دلاور و سواركاراني خستگي‌ناپذير بودند توانستند حكومتي نيرومند بنياد افكنند كه از ايران تا بين‌النهرين و آسياي صغير قفقاز را زير نگين داشت. در افغانستان پادشاهي پديد آوردند و تا پايان سده يازدهم‏، برابر با قرن پنجم، هندوستان را تسخير ساختند. پادشاهان سلجوقي پشتيبان دانشمندان و شاعران و مورخان و جغرافيا نگاران بودند.

سلجوقيان ايران، اصفهان را پايتخت ساختند. اصفهان مانند قاهره زندگي خود را مديون يك رود است. آب زاينده رود از كوه‌هاي غربي سرچشمه مي‌گيرد و ...
دسته بندی: علوم انسانی » تاریخ

تعداد مشاهده: 111 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 30

حجم فایل:23 کیلوبایت

 قیمت: 15,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل