تحقيق تاريخچه كاشي و کاشیکاری

دسته بندي : مهندسی » مهندسی معماری
دانلود تحقيق در مورد تاريخچه كاشي و کاشیکاری،
در قالب word و در 29 صفحه، قابل ویرایش.


بخشی از متن تحقیق:
کاشيکاري، آجرکاري، گچ بري: هنرهاي وابسته به معماري که در کرمان قدمتي بسيار طولاني دارد، به صورت خرده کاشي لعابدار همراه با آجرکاري نمونه هاي بسيار خوبي از دوران سلجوقي، تيموري و آل مظفر در کرمان موجود است، از جمله مقبره خواجه اتابک (متعلق به دوران سلجوقي) مسجد جامع و مسجد پامنار. قديمي ترين نمونه کاشي معرق کرمان در «قبه سبز» واقع در «محله خواجه خضر» است. دکتر پير نيا عقيده داشتند اين کاشي قديمي ترين نمونه کاشي معرق ايران است و متعلق به دوران قراختاييان (قبل از دوران تيموري) است. اما با توجه به پختگي و تکامل کاشي موجود به نظر نمي رسد. اين کاشي، اولين کاشي معرق ايران باشد، احتمالاً زمينة طولاني تري دارد و تجربيات قبلي اي در اين زمينه شده است.

قديمي ترين نمونه گچبري مربوط به دوران سلجوقي در مسجد ملک موجود است. محراب اين مسجد داراي گچ بري هاي بسيار زيبا و بي نظير است. گچ بري هاي آرامگاه خواجه اتابک نيز به صورت کتيبه و به خط ثلث و کوفي از دوران سلجوقي باقي است.

قطعات گچ بري به همراه آجرتراشي از دوران صفويه و قاجاريه در مجموعه گنج علي خان موجود است.

کرمان هم اکنون نيز از هنرمندان خبره اي در اين زمينه برخوردار است که عدة زيادي از آن ها در حال مرمت و احياء بناهاي قديم هستند و در پروژه هاي حفظ و احياء ميراث فرهنگي همکاري دارند. از جمله کارهاي اين گروه، مرمت کاشيکاري، گچبري، مقرنس، آجرکاري و کاربندي مجموعه گنجعليخان ( حمام، کاروانسرا و ... )، بناي شاه نعمت الله ولي، مسجد پامنار، بادگير حاج آقاعلي، مجموعه ابراهيم خان، مسجد جامع، مسجد ملک، تکيه مدير الملک، موزه سکه، سر در مشتاقيه، سر در مدرسه معصوميه، گنبد جبليه و ... است ...
دسته بندی: مهندسی » مهندسی معماری

تعداد مشاهده: 3210 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 29

حجم فایل:642 کیلوبایت

 قیمت: 16,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی:
    در قالب word و در 29 صفحه، قابل ویرایش.